Postnord chockhöjer portot: 11 kronor per brev

Publicerad 30 september 2019 kl 15.28

Inrikes. Statliga Postnord meddelar idag att man höjer portot från 9 kronor till 11 kronor för ett brev upp till 50 gram.

Dela artikeln

Den första augusti i år trädde den nya postförordningen i kraft som ger Postnord möjlighet att höja portot, skriver företaget i ett pressmeddelande på måndagen.

Syftet uppges vara att "kompensera för fallande brevvolymer".

Brevbäraren måste nämligen åka sin slinga oavsett hur många brev som finns att dela ut.

Under 2019 räknar Postnord med att brevvolymerna kommer att minska med över 10 procent.

– Den svenska samhällsutvecklingen påverkas starkt av digitaliseringen. Sedan millennieskiftet har över hälften av de fysiska breven övergått till digital kommunikation, och det finns inga tecken på att volymminskningen kommer avstanna, säger Postnords Sverige-VD Annemarie Gardshol i ett uttalande.

Portot höjs från 9 kronor till 11 kronor för ett brev upp till 50 gram, en ökning med 22 procent. Ändringen träder ikraft den 1 januari 2020. Samtidigt höjs portot för ett utrikesbrev med 1 kr till 22 kr. 

"Postnord får alltså mer pengar för att göra mindre. Kan man få några råd där innan nästa löneförhandling?", skriver en person på Twitter.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Bulletins karta visar var pedofiler och invandrare bor

Har tagit fram interaktiv "Brottskarta". "I Sverige prioriteras förbrytarens rätt till privatliv över barns säkerhet."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0