Fler poliser efter bombdåd på Södermalm

Publicerad 17 oktober 2019 kl 14.18

Inrikes. Polisen kommer placera extra personal i de tre områden som utsattes för bombdåd i Stockholm i natt.

Dela artikeln

Det var under natten till torsdag som det sprängdes tre bomber i Stockholms län: vid en kyrka i Södertälje, vid en gård i Vaxholm och i city på Södermalm.

Bomben på Söder var så extrem att alla fönsterrutor krossades och hotellet bredvid skakade. En privatperson lyckades spela in ljudet av detonationen.

Enligt DN Sthlm utreder polisen en koppling mellan explosionen i Bromma förra helgen och den på Södermalm. Två av de som bor på adresserna ska vara släkt med varandra. En av personerna driver ett gym och är flerfaldigt dömt, bland annat för dopingbrott.

Nu fördömer polisen nattens dåd.

– Vi ser mycket allvarligt på nattens sprängningar och arbetar intensivt i de utredningar om allmänfarlig ödeläggelse som inletts och för att gripa de personer som ligger bakom detta. Det är för tidigt att spekulera om nattens händelser men polis arbetar hårt på alla nivåer för att få stopp på skjutningar, sprängningar och övrig grov kriminalitet, säger Ulf Johansson, regionpolischef i Stockholm, i ett uttalande.

"Ingen person har skadats och under torsdagen och de kommande dagarna kommer det att finnas extra poliser ute i samtliga tre områden för att bland annat knacka dörr men också för att öka tryggheten", skriver polisen på sin hemsida.

Polisen säger också att man bland annat förstärkt utredningsresursen för grova brott och arbetar "forskningsbaserat" kring skjutningar för att förbättra arbetssättet vid mordutredningar i syfte att öka uppklaringen.

– Ett målmedvetet och långsiktigt arbete pågår mot både skjutningar och sprängningar. Vi har bland annat ökad närvaro i många områden och jobbar riktat för att beslagta narkotika och vapen i så stor utsträckning som möjligt. Vi har god koll på de kriminella nätverken och arbetar hårt för att är att störa deras verksamhet, säger Ulf Johansson.

Trots det sker det alltså tre bombningar inom loppet av några timmar.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0