2.700 invandrare i Göteborg förlorar hyreskontrakt

Publicerad 21 oktober 2019 kl 20.03

Inrikes. Göteborg kommer säga upp hyreskontrakten för sammanlagt 2.700 nyanlända invandrare, uppger GP. Barnfamiljer får dock ett års förlängning.

Dela artikeln

Det var bosättningslagen från 2016 som gjorde att Göteborg tvingades hittade bostäder åt nyanlända invandrare. Staden skrev hyreskontrakt på fyra år, vilket innebär att de börjar löpa ut till våren.

Under måndagen beslutade fastighetsnämnden att kontrakten sägs upp men att barnfamiljer ska få förlängt ett år.

Yrkandet från Kristdemokraterna, Moderaterna och Liberalerna röstades igenom med siffrorna 7-2. Även Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna röstade för, medan Miljöpartiet och Vänsterpartiet röstade nej.

Totalt handlar det om 1.200 lägenheter och 2.700 invandrare som berörs, varav 850 är barn. Problemet är bara vart dessa personer nu ska ta vägen. Staden kan komma att drabbas av ännu fler hemlösa.

Enligt GP varnar Fastighetskontoret för "ökad hemlöshet, försämrade uppväxtvillkor för barn som blir utan bostad, ökade kostnader för köpta boendeplatser och en försvårad integrationsprocess".

Miljöpartiet i Göteborg har tidigare föreslagit att hyreskontrakten skulle förvandlas till förstahandskontrakt. Men så blir det alltså inte.

Socialdemokraterna menar att det måste ske en likvärdig behandling gällande bostäderna i staden. Enligt S-kommunalrådet Marina Johansson finns det en "enorm bostadsbrist" i Göteborg och att bara ge lägenheter till invandrare vore därför problematiskt.

– Dessutom behöver de aktuella bostäderna frigöras så att de kan användas för nya personer som anvisas till Göteborg enligt bosättningslagen, säger hon till GP.


Nyheter från förstasidan

Censurivrare ska portas från USA – EU-makthavare i riskzonen

Utrikesminister Rubios nya besked. "Viseringsförbud för utlänningar som är delaktiga i att tysta amerikaner."0 

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Inrikes

Kräver krafttag mot gnagare som tar över. Växande hälsorisk för befolkningen och ett hot mot "Malmös attraktivitet som stad".0 

Sverige ska finansiera Ukrainas äldrevård

Tidöregeringens nya satsning.. Ska "främja ett framtida ukrainskt EU-inträde".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0