Beväpnad man stal ambulans i Oslo – körde på människor

Publicerad 22 oktober 2019 kl 14.28

Inrikes. En beväpnad man ska ha stulit en ambulans i Oslo och kört på människor, uppger flera medier.

Dela artikeln

Det var vid 12-30-tiden lokal tid på tisdagen som en beväpnad stal en ambulans i Torshov i Oslo och sedan körde på flera människor.

Polisen sköt ambulansens däck varpå fordonet kraschade in i en vägg.

Polisen har gripit en person men letar efter ytterligare en misstänkt, en kvinna. Polisen beskriver henne som en kvinna med "ljus hud, 165 cm, något lockigt brunt hår, bär svart jacka, ser berusad ut".

Den gripne mannen ska först ha anlänt till platsen i en annan bil, som han vurpade med så att den hamnade på taket. Därefter ska han ha stulit ambulansen.

– Min man såg hur polisen sköt in mot förarsätet, säger ett vittne till Aftenposten.

Två polisbilar uppges också ha kört in i ambulansen.

En kvinna med barnvagn samt ett äldre par har blivit påkörda, skriver polisen på Twitter. Kvinnan och barnen är förda till sjukhus.

Ett stort polispådrag pågår nu på platsen.

Motivet till dådet är ännu oklart och uppgifterna få.

Texten uppdateras.


Nyheter från förstasidan

Flyttade hem till Sydkorea efter 55 år som adopterad i Sverige

"Skönt att se ut som alla andra". Samtidigt växer frågorna om Ulf Kristerssons inblandning i olagliga adoptioner från Asien.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

DO ska bekämpa "rasism på krogar"

Får nytt uppdrag av Tidöregeringen.. "Besökare behöver mer stöd och kunskap att våga anmäla."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0