KD-kravet: Flyktingbarn ska försörja sina föräldrar

Publicerad 7 november 2019 kl 13.42

Inrikes. Kristdemokraterna kräver nu att så kallade ensamkommande flyktingbarn under 18 år ska försörja sina föräldrar för att de så få återförenas i Sverige, uppger Aftonbladet. Vissa i ledningen går dock emot förslaget.

Dela artikeln

I morgon fredag inleds Kristdemokraternas riksting. En av frågorna där partiet är oenigt är den om familjeåterförening för invandrare.

Partiledningen vill att försörjningskravet ska skärpas rejält.

Bland annat ska ensamkommande under 18 år tvingas försörja sina föräldrar, om de senare ska få komma till Sverige.

"Genom ett skärpt försörjningskrav försvinner incitamenten att skicka iväg barn på livsfarliga resor", skriver partistyrelsen enligt Aftonbladet.

Flera styrelsemedlemmar går dock emot förslaget. De menar i DN Debatt att det skulle splittra familjer och förnekar att ensamkommande ofta används som ankarbarn.

En av dem som skrivit under är KD-profilen Lars Adaktusson.

– Ska vi med trovärdighet hävda att familjen har stor betydelse för individer och samhället i stort kan vi inte ha en annan syn på detta när det gäller migration och flyktingpolitik, säger han till Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Åkesson nu populärare än Kristersson

Stödet för statsministern rasar bland män. Om bara männen fick bestämma skulle Jimmie Åkesson styra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0