Foto: Djurens befrielsefront

Aktivister släppte ut minkar

Publicerad 4 november 2012 kl 08.10

Inrikes.Aktivister från "Djurens befrielsefront" tar på sig sabotaget mot en minkfarm utanför Skara i torsdags då de släppte ut 1 500 minkar i naturen, rapporterar TT.

Gilla artikeln på Facebook

Organisationen uppger i ett pressmeddelande att de släppte ut minkarna för att uppmärksamma "internationella vegandagen". Polisen uppger att ingen är gripen för sabotaget.

Att släppa ut minkar i naturen har en negativ inverkan på annat djurliv. Bland annat äts fågelungar och ägg upp av mink.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0