Inrikesminister Mikael Damberg (S).

Regeringen inför inreseförbud till Sverige – men invandringen får fortsätta

Publicerad 18 mars 2020 kl 07.16

Inrikes. Regeringen har på uppmaning av EU beslutat att tillfälligt stoppa icke nödvändiga resor till Sverige, i syfte att mildra effekterna av coronautbrottet. Personer som "är i behov av internationellt skydd" är dock fortfarande välkomna och "rätten till asyl" påverkas inte av beslutet, meddelar regeringen.

Dela artikeln

Beslutet gäller från och med den 19 mars och till att börja med under 30 dagar. Det rör sig enligt regeringen "en exceptionell åtgärd".

Inreseförbudet gäller för alla utländska medborgare som försöker resa in i Sverige från ett land som inte ingår i EES samt Schweiz.

Alla resor till Sverige stoppas dock inte. Svenska medborgare och andra personer som är bosatta i Sverige kommer att kunna återvända. Inreseförbudet gäller inte heller för personer som har "särskilt viktiga skäl" att resa till Sverige. Det gäller till exempel diplomater, personer som "är i behov av internationellt skydd", personer som ska utföra nödvändiga funktioner i Sverige såsom hälso- och sjukvårdspersonal, och personer som transporterar varor till Sverige.

"Rätten till asyl påverkas inte av beslutet", skriver regeringen på sin hemsida.

Beslutet har fattats efter att EU:s medlemsstater ställt sig bakom en uppmaning från EU-kommissionen att vidta åtgärder för att tillfälligt stoppa icke-nödvändiga resor till EU.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jomshof om V-toppen: "Hoppas han åker hem"

Kommentaren om Daniel Riazat väcker ramaskri. Nu kräver Strandhäll att riksdagens talman agerar mot Jomshofs "rasism".0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jimmie Åkesson firar 20 år som partiledare

Arbetet med att liberalisera partiet påbörjades 7 maj 2005.. Två decennier senare anses SD-höjdarna nästan rumsrena nog att få ministerposter.0 

Tidöpartierna vill skärpa regler för villkorlig frigivning

Nya förslagen.. Vill också införa flera andra skärpningar på straffområdet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0