90 procent av de bidragssökande till julen är muslimer

Publicerad 23 november 2012 kl 13.26

Politik.När en kyrka i danska Nordal summerade årets ansökningar om bidrag inför julen visade det sig att 20 av 22 ansökningar hade kommit från muslimer.

Gilla artikeln på Facebook

- Det var, märkte vi många med utländska, icke-danska namn, låt oss kalla dem bara muslimer. Det förvånade oss och vi diskuterade det, säger Ole Werth Sorensen, som har lett Kyrkoarméns lokala julhjälp de senast fem åren, till Ekstrabladet.

Enligt kyrkan spelar det ingen roll om de sökande är kristna eller har någon annan religion. Men alla håller inte med om kyrkans bedömning.

"Fira jul går inte men tigga pengar till julfirande går bra", konstaterar bloggaren Petterssons som kommenterar muslimernas bidragsansökningar.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ny supervärme drar in söderifrån

Vi kan få en "tropisk natt". En kraftig värmebölja när juni går mot sitt slut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0