Två knivattacker i Norrköping i natt

Publicerad 25 juli 2020 kl 11.07

Inrikes. Två separata mordförsök skedde i Norrköping under natten. Totalt har fyra personer gripits.

Dela artikeln

Det var vid 23.30-tiden på fredagen som polisen först larmades till en bostad i området Lagerlunda i Norrköping. Där hade en man fått allvarliga skador på kroppen, enligt polisens hemsida.

– Han var huggen med kniv eller någon form av skarpt föremål, säger Mariana Persson, vakthavande befäl vid polisen, till TT.

När polisen anlände fanns ytterligare tre personer i bostaden, samtliga tre greps. Det handlar om två män i 40- respektive 45-årsåldern samt en kvinna i 35-årsåldern. Den skadade mannen är 35 år och fördes till sjukhus med ambulans. Han har svåra skador och läget är kritiskt. Händelsen rubriceras som mordförsök och lägenheten är avspärrad.

Strax efter klockan 04 inträffade ytterligare ett mordförsök i staden. Polisen hittade då en blodig man i en bostad i centrala Norrköping. Även den personen hade fått knivskador, men den exakta brottsplatsen är oklar. Enligt polisen vill den drabbade inte medverka till att få klarhet i händelsen. SVT uppger att  ytterligare en man befann sig i lägenheten. Denne anhölls misstänkt för försök till mord. Den gripen är i 25-årsåldern, men inte heller han vill berätta vad som hänt.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0