Skarpnäck.

1 av 5 pojkar i Skarpnäck har rånats nyligen

Publicerad 30 oktober 2020 kl 13.08

Inrikes. Så många som var femte pojke i Skarpnäck i Stockholm har rånats senaste året. Det visar en ny enkätundersökning från Stockholms stad, uppger Mitt i.

Dela artikeln

Det är den så kallade Stockholmsenkäten som bland annat undersöker antalet unga som utsatts för rån och brott i huvudstaden.

Den visar också sådant som användning av droger samt psykisk hälsa.

Enligt mätningen är det många som utsatts för rån i Stockholm och som är rädda för att gå ut på kvällarna.

Dock skiljer det sig mellan stadsdelarna. Skarpnäck är värst drabbat.

Där svarar 19 procent av pojkar och sju procent bland flickor att de rånats under det senaste året.

Drygt var femte pojke i årskurs nio och i årskurs två på gymnasiet har också upplevt sig allvarligt hotade under det senaste året, skriver Mitt i. Mer än var tredje pojke och flicka i tvåan på gymnasiet säger sig vara rädda för att gå ut på kvällarna.

På Kungsholmen har 12 procent av pojkarna rånats. Samma siffra gäller för Älvjsö och Hägersten-Liljeholmen.

På Södermalm och Östermalm i Stockholm är siffran åtta procent.

Bara 2 procent av pojkarna i Skärholmen uppger sig att rånats.

Totalt svarade nästan 10.000 elever på enkäten.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0