Taxichaufför grovt misshandlad i Rinkeby

Publicerad 19 november 2020 kl 10.30

Inrikes. Under natten blev en taxichaufför i Rinkeby slagen och misshandlad med en flaska, uppger polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Det var klockan 02.31 i natt som polis och ambulans kallades till Rinkeby i Stockholm sedan en taxichaufför blivit misshandlad av två kunder.

När patrullerna kom till platsen framkom att taxichauffören bland annat blivit slagen med en flaska.

Taxichauffören fördes i ambulans till sjukhus.

Skadeläget är oklart, enligt polisen.

Enligt Aftonbladet lyckades polisen gripa en av de två gärningsmännen, en man i 35-årsåldern, i närområdet. Den andre gärningsmannen är ännu på fri fot.

Händelsen rubriceras som grov misshandel.


Nyheter från förstasidan

Meya-domaren försvarade domen i Aktuellt

Uppger sig vara "lite förvånad" över globala reaktionerna. "Vi domare är fria och oberoende och ska inte påverkas av de vindar som kan blåsa ute i samhället."0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0