Ringhals kärnkraftverk i Halland.

Sverige stänger egna kärnkraftverk – och bygger nya i Estland

Publicerad 12 december 2020 kl 11.04

Inrikes. Vid årsskiftet stängs delar av det svenska kärnkraftverket Ringshals. Samtidigt bygger statliga Vattenfall nya kärnkraftverk i Estland, 50 mil bort, uppger SVT Rapport.

Dela artikeln

Det är vid nyår som Ringshals, som till största del ägs av statliga Vattenfall, planeras stängas.

Samtidigt har Vattenfall skrivit kontrakt för att bygga nya kärnkraftverk i Estland.

Detta görs med samma teknik som företaget vill bygga med i Sverige. Det handlar om att bygga mindre "modulära reaktorer".

– Det är anmärkningsvärt att man lägger ner kärnkraft i Sverige och satsar på kärnkraft i Baltikum. Det är ett bra projekt i Estland, jag ser gärna något liknande i Sverige, säger Moderaternas energipolitiske talesman Lars Hjälmered till SVT.

Enligt Vattenfall ska kärnkraftverken i Estland stå klara om tio år.

Miljöminister Isabella Lövin (MP) har inte velat kommentera nyheten. Hon hänvisar till näringsminister Ibrahim Baylan (S), men han hänvisar i sin tur till Vattenfall. Regeringen vägrar alltså kommentera.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0