Kungen om corona: Sverige har misslyckats

Publicerad 17 december 2020 kl 09.05

Inrikes. Även kungen fastslår nu att Sverige misslyckats med att skydda sin befolkning mot coronasmitta och död. Kungen uttalar sig i frågan i "Året med kungafamiljen" på SVT.

Dela artikeln

Tidigare i veckan kom den första delrapporten från coronakommissionen.

Där dras slutsatsen att Sveriges makthavare misslyckats skydda sin befolkning från virus och död.

Kung Carl Gustaf håller med.

– Jag anser att vi har misslyckats. Vi har ett stort antal som avlidit helt enkelt och det är fruktansvärt. Det är något som vi alla lider med, säger han i SVT-programmet "Året med kungafamiljen".

– Jag tycker det är fruktansvärt, med tanke på alla människor som gått bort, fortsätter han. Det är ett fruktansvärt år. Svenska folket har lidit kolossalt.

Det är också hemskt hur lidandet drabbat anhöriga, påpekar han, och att företagare får se sina livsverk förstöras.

Och enligt kungen har de som inte kunnat ta farväl av sina familjemedlemmar troligen genomgått ett trauma.

På frågan om man själv är rädd för att bli smittad säger han att corona på senare tid blivit mer påtagligt och krupit sig närmare och närmare, vilket han inte önskar sig.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Friedrich Merz vald till kansler – trots allt

Efter fiaskot tidigare under dagen. Friedrich Merz fick tillräckligt med röster i andra rundan.0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar läser böcker. Majoritet läser dagligen.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0