Estoniakatastrofen

Haverikommissionen vill häva "gravfriden"

Publicerad 18 december 2020 kl 09.13

Inrikes. Haverikommissionerna i Sverige, Finland och Estland vill nu göra det möjligt att häva den så kallade gravfriden kring Estonia, enligt uppgifter till Ekot.

Dela artikeln

Statens Haverikommission kommer redan idag kräva av regeringen att den så kallade gravfriden kring Estonia hävs.

Detta för att göra nya dykningar vid vraket, enligt Ekot. En framställan ska läggas fram under fredagen.

Att nya dykningar behövs ska utredarna i såväl Estland, Finland som Sverige vara överens om.

Framför allt kommer kravet från Estland, som vill ha upprättelse från den förra utredningen.

– Därför finns det en vilja och ett behov att få upprättelse, säger Lubna el-Shanti, SR:s Östersjökorrespondent, i Ekot.

Enligt uppgifter till Ekot kommer regeringen kalla till pressträff i frågan redan idag.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0