12-årig flicka pistol­rånad mitt på dagen i Malmö

Publicerad 20 december 2012 kl 15.32

Inrikes.Polisen uppger att en 12-årig flicka utsattes för ett rån strax efter klockan ett idag på Agnesfridsvägen i Malmö.

Gilla artikeln på Facebook

Fem gärningsmän tvingade till sig flickans mobiltelefon och försvann därefter från platsen på cykel i riktning mot bostadsområdet Rosengård. En av gärningsmännen hotade flickan med ett pistolliknande föremål under rånet.

Den 12-åriga flickan chockades av rånet, men klarade sig undan fysiska skador.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur