Klimatextremister dömda för riksdagsaktion

Publicerad 11 april 2021 kl 11.28

Inrikes. En grupp militanta klimataktivister från Extinction Rebellion dömdes på fredagen till böter för en aktion i riksdagen.

Dela artikeln

En av klimataktivisterna, Ragnhild Larsson, skriver om domen på Twitter:

"Idag dömdes jag och nio andra klimataktivister till böter för att vi under en minut ställde oss upp i riksdagen med budskapet: Ställ om - inte tillbaka. Vi hävdade nödrätt, men rätten ansåg inte att klimatkrisen är tillräckligt akut, för att vi skulle frias."

Johan Ehrenberg, chefredaktör för den skattefinansierade vänstertidningen ETC, visar i en kommentar till inlägget sitt stöd för aktionen.

"Världens samlade klimatvetenskap berättar att läget är extremt akut. Svensk riksdag agerar inte. Domstol skyddar istället riksdagens passiva bubbla. Tack för er kamp. NU måste fler göra samma sak", skriver han.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0