Lööfs attack mot Åkesson: "Jag känner sånt förakt"

Publicerad 3 maj 2021 kl 05.58

Inrikes. Centerledaren Annie Lööf gick till känsosam motattack när Jimmie Åkesson (SD) talade om hedersvåld som ett "importerat problem" i söndagens partiledardebatt i SVT.
– Jag känner sådant förakt när jag hör ditt resonemang, sade hon.

Dela artikeln

I debatten diskuterades "mäns våld mot kvinnor" utifrån den senaste tidens uppmärksammade kvinnomord. Fyra av fem av de misstänkta bakom kvinnomorden har invandrarbakgrund.

SD-ledaren Jimmie Åkesson tog upp att det finns "importerade problem" knutna till problematiken med våld mot kvinnor:

– Hederskultur, hedersförtryck... Att vi ser ett så kraftigt mörkertal kring sexualbrottslighet mot unga kvinnor hänger i hög grad ihop med import av medeltida värderingar som vi hade mer eller mindre utrotat innan.

Då gick Annie Lööf till hätsk motattack.

– Jag känner sådant förakt när jag hör ditt resonemang, dundrade hon och fortsatte:

– I decennier har kvinnor blivit misshandlade, torterade och dödade i sina hem. Låt inte den här debatten handla om invandring, du är helt förblindad av detta.

Hon hävdade också att Åkesson "kränker brottsoffren" genom sitt resonemang. Men SD-ledaren sade att det istället är Annie Lööf och andra som kränker brottsoffren när man inte "vågar tala klarspråk" om problemet.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

IS-man skulle genomföra terrordåd – i centrala Stockholm

Terrorattack avvärjd. 18-åringen skulle "i Islamiska statens namn injaga allvarlig fruktan hos befolkningen" i Sverige.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0