Vänsterextremister vill köpa Flashbacks användardatabas

Publicerad 4 januari 2013 kl 18.50

Inrikes.Den så kallade Researchgruppen vill köpa Flashbacks användardatabas för att kunna kartlägga skribenter, meddelar organisationen på Twitter.

Gilla artikeln på Facebook

Researchgruppen är ett Expo-närstående vänsterextremt nätverk som ägnar sig åt åsiktsregistrering och kartläggningar. I ett meddelande på Twitter låter organisationen meddela att de kan tänka sig betala pengar för att komma över Flashbacks användardatabas för att på så sätt kunna kartlägga dess användare.

Flashbacks administration har låtit meddela att "Vi har aldrig och kommer aldrig lämna ut några uppgifter om en användare, oavsett vem som frågar" och uppger att det inte finns någon anledning att vara orolig för att användardatabasen har läckt ut.

Bakom Researchgruppens Twitter-konto står bland annat Martin Fredriksson, som sitter i styrelsen på underrättelseorganisationen Piscatus AB, tillsammans med Expos ansvarige utgivare Robert Ashberg.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0