OS i Tokyo
Patrick Moster.

"Kamelfösar"-roparen skickas hem från OS

Publicerad 29 juli 2021 kl 17.07

Utrikes. De tyska cyklisternas OS-tränare Patrick Moster får åka hem från Japan igen efter att ha anklagats för så kallad rasism. Tyska olympiska sportförbundet DOSB konstaterar att han har "brutit mot den olympiska värdegrunden" genom att ropa om "kamelfösare".

Dela artikeln

Det var i samband med ett OS-lopp i onsdags som Patrick Moster hördes ropa "Ta kamelfösarna nu!" till den tyske cyklisten Nikias Arndt.

Arndt låg då efter två andra cyklister från Algeriet respektive Eritrea.

Händelsen sändes live i tv och Patrick Moster har bett "oändligt" mycket om ursäkt för urspelet.

Det tyska olympiska sportförbundet DOSB meddelade på torsdagen att Moster har skilts från sitt uppdrag och att han kommer att resa hem till Tyskland igen.

– Vi är fortfarande övertygade om att hans offentliga ursäkt för de rasistiska kommentarer som han fällde i går är uppriktig. Men med denna urspårning bröt Moster de olympiska värderingarna. Fair play, respekt och tolerans är inte förhandlingsbara, säger DOSB:s ordförande Alfons Hörmann i ett pressmeddelande.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Utrikes

Reinfeldt gör en Löfven – blir lobbyist

Dags att casha in.. Tidigare statsministern får guldkantad tillvaro som "senior rådgivare" på Paues Åberg communications.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0