Polisen övade "skolskjutning"

Publicerad 23 januari 2013 kl 06.45

Inrikes.Inför den händelse att en svensk skola skulle bli mål för en så kallad skolskjutning hade polisen i Kalmar län en förberedande övning, skriver polisen i ett pressmeddelande.

Gilla artikeln på Facebook

– Skolskjutningar är tyvärr mycket aktuellt just nu efter den mycket tragiska händelsen i USA. Nu ska svensk polis bli bättre förberedd på att bättre kunna hantera pågående dödligt våld i publik miljö. Bland det svåraste uppdrag vi kan få men tack vare denna nya utbildning kommer vi vara bättre förberedda än vad vi är nu, säger Patric Grönberg, utbildningsledare för poliserna i Kalmar län.

Övningen ägde rum under tisdagen på den numera nedlagda Tullbroskolan och innefattade förutom piketen från Skåne, flera instruktörer från Försvarsmakten och poliser som jobbar i yttre tjänst.

Den enda skolskjutning som skett i Sverige, skedde 1961 i Kungälv. Då dödades en pojke och sex elever skadades, när en av deras skolkamrater gav eld med pistol.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0