Justitie­kanslern väcker åtal mot Göteborgs­posten

Publicerad 21 februari 2013 kl 22.18

Inrikes.Tre journalister på Göteborgs-Posten åtalas efter att de publicerat bild på en kvinna som utlovats anonymitet skriver Dagens Media.

Gilla artikeln på Facebook

Åtalet gäller brott mot tystnadsplikten och Justitiekanslern skriver i ett delbeslut att "Omständigheterna i ärendet är sådana att det kan antas att ... tystnadsplikten uppsåtligen eller av oaktsamhet har åsidosatts genom den aktuella publiceringen i Göteborgs-Posten". Det är den utsatta kvinnan själv som anmält Göteborgs-Posten till Justitiekanslern efter att en bild på henne publicerats i tidningen på ett sådant sätt att hennes identitet röjdes.

Tidningsredaktioner i Sverige omfattas enligt Tryckfrihetsförordningen av tystnadsplikt och har därför inte rätt att röja en uppgiftslämnares identitet utan dennes samtycke. 2010 dömdes Mimmi Karlsson-Bernfalk, ansvarig utgivare på tidningen Norra Skåne, till dagsböter av hovrätten i Malmö efter att ha publicerat namn och bild på en uppgiftslämnare. Publiceringen gjordes efter att Karlsson-Bernfalk fått veta att uppgiftslämnaren var nationalist och hon menade då att meddelarskyddet inte gäller för "sådana som han".


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD vill "se över" hets mot folkgrupp-lagen

En rad ombud vill avskaffa lagen helt. Nu förbereder partistyrelsen ett kraftigt urvattnat förslag.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0