Foto: Marcello Casal, CC, tre kvinnor iklädda niqab

Nekades ha slöja i rättssalen - kräver 110 000 i skadestånd

Publicerad 21 mars 2013 kl 21.59

Inrikes.Tre kvinnor i Göteborg kräver 110 000 kronor vardera i skadestånd av staten efter att ha nekats tillträde till en rättssal i samband med en omhäktningsförhandling. Anledningen till att de inte fick vistas i rättssalen var att de alla tre bar en så kallad niqab, ett heltäckande religiöst plagg för muslimska kvinnor.

Gilla artikeln på Facebook

- Jag anser att man får och kan se ut som man vill och ändå ta del av samhället och att jag är ett bevis för det. Jag anser att jag blev orättvist behandlad i domstolen, säger en av kvinnorna till Dagens Juridik.

Den före detta chefsrådmannen vid Göteborgs tingsrätt, Stefan Wikmark, har dock valt att stå på sig. Wikmark hävdar i en skriftlig förklaring till sitt agerande att han inte kan tillåta heltäckande maskering i rättssalen.

"De ordningsregler jag tillämpar är generella och lika för alla. Hade åhörare täckt sitt ansikte med skidglasögon, MC-hjälmar eller - med den aktuella tidpunkten i åtanke - halloweenmasker hade mitt beslut blivit detsamma", skriver han bland annat.

Han skriver även att det är känsligt för andra parter i ett mål om det finns maskerade personer i rättssalen eftersom de då inte kan veta vem som döljer sig bakom maskeringen. Vid vissa rättegångar kan det sitta grovt kriminellt belastade personer på åhörarläktaren, vilket då upplevs obehagligt för brottsoffer eller vittnen i rättssalen.

Men juristen Stellan Gärde, ordförande för Apply Human Rights, delar inte Stefan Wikmarks uppfattning utan kräver nu att de tre kvinnorna ska få 110 000 kronor i skadestånd - vardera. Om Wikmark får rätt i domstol blir det staten som får betala skadeståndet.

- Niqab är en religiös klädsel. Att bära religiös klädsel är för många en central del i deras religionsutövning och omfattas av religionsfriheten enligt Europadomstolens praxis, säger Stellan Gärde till Dagens Juridik.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

TV4-profilen Jens B. Nordström åtalas för sexköp

"Liten knubbig svensk man. Knullade länge." Hävdar själv att kontakten med kvinnan var en del av ett journalistiskt scoop.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0