Foto: BNP

47 muslimer åtalas i pedofilhärva

Publicerad 12 februari 2012 kl 14.12

Inrikes.Brittisk media har låtit bli att rapportera om en pågående rättegång där 47 muslimska män nu åtalas för sexbrott mot ett stort antal unga vita flickor. På måndagen valde nationalistpartiet BNP att demonstrera för att försöka förstöra mediernas mörkläggning.

Gilla artikeln på Facebook

Ett stort antal partiaktivister från BNP samlades tillsammans med andra nationalister utanför Liverpools crown court där de delade ut flygblad och höll upp plakat för att informera allmänheten om vad de kallade för det "muslimska pedofilproblemet" i Storbritannien.

- Vi är här för att uppmärksamma målet med de 47 pedofilerna och för att väcka debatt om det muslimska pedofilproblemet i stort, sade partiledaren och europaparlamentarikern Nick Griffin till partiets egen webbtvkanal.

Kritiken mot mediernas mörkläggning har varit stor, inte bara bland nationalister utan i stora delar av bloggosfären.

"Det här är första gången i Storbritanniens historia som 47 pedofiler åtalas i en och samma rättegång. Det är DEN största nyheten i landet sedan Yorkshire Ripper", skriver BNP på sin hemsida.

Partiet misstänker att mediernas tystnad skulle kunna ha något att göra med den etniska tillhörigheten hos såväl brottsoffer som gärningsmän. Samtliga åtalade är nämligen muslimska invandrare och samtliga målsägande är vita brittiska flickor, ofta i åldrarna 10, 11, 12 och 13, skriver BNP på sin hemsida.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kristerssons helomvändning: Ska "göra allt" för att utvisa kriminella invandrare

Ändrar sig efter Meya. Ska nu stötta danskt initiativ – som Tidögänget tidigare nobbat – som skulle ha fått Mohamed utvisad.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0 

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0