Bild: Twitter

Dreamhack hotar flytta utomlands - om inte SD åker ur riksdagen

Publicerad 26 maj 2013 kl 13.55

Inrikes.Robert Ohlén, VD för Deamhack AB, hotade under veckan med att flytta Dreamhack utomlands om inte Sverigedemokraterna röstas ut ur riksdagen i riksdagsvalet nästa år.

Gilla artikeln på Facebook

"Utmaning Twitter: om inte SD åker ut i nästa val så emigrerar DH till lämpligt land. Valet är Ert.", skriver Ohlén på sin Twitter.

Dessförinnan skrev han i ett inlägg om sverigedemokrater att man ska "samla ihop dom vid gränsen och utvisa packet".

Igår eftermiddag gjorde Ohlén ytterligare ett Twitter-utspel där han skrev att "Jimmie Åkesson är en homosexuell arabisk invandrare".

Flera har reagerat på sätten som Robert Ohlén uttrycker sig på. En person menar att han inte respekterar "demokrati & yttrandefrihet", en annan reagerar emot att Ohlén använder orden "homosexuell" och "arab" som nedsättande begrepp.

Dreamhack är en svensk datorfestival, enligt Guinness Rekordbok världens största, som anordnas i mässanläggningen Elmia i Jönköping samt på Expolaris Kongresscenter i Skellefteå varje år.

Fria Tider har försökt nå Robert Ohlén för en kommentar.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tänder han eld på moskén: "Jag blev hjärntvättad"

Märkliga förklaringen. Rasistiska motiv bakom 20-årige norrmannens dåd i Uddevalla, enligt åtalet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0