" /> " /> " />
Senkaku-öarna i Östkinesiska havet har gett upphov till en infekterad konflikt mellan Japan och Kina. (Foto: Al Jazeera English/CC-BY-SA)

Ökade spänningar mellan Kina och Japan

Publicerad 29 november 2013 kl 14.40

Utrikes.Kina har skickat flera stridsflygplan och ett varningsplan för att patrullera det omtvistade luftrummet över Östkinesiska havet, enligt den statliga nyhetsbyrån Xinhua.

Gilla artikeln på Facebook

Aktionen var ett svar på att Japan, Sydkorea och USA under torsdagen skickade militärflyg genom luftrummet, som ingår i flygförbudszon som upprättats av Kina.

Inget av länderna hade meddelat den kinesiska regeringen, som förra veckan proklamerade att alla främmande flygplan som ville passera zonen först måste anmäla sig till kinesiska myndigheter, enligt Reuters.

Inom zonen finns ett antal omstridda öar som givit upphov till en bitter territoriell dispyt mellan Japan och Kina.

Nu kan de redan frostiga relationerna länderna emellan försämras ytterligare, i takt med att nationalismen växer sig starkare i regionen.

Kinesisk statsmedia proklamerade idag att Kina är redo att engagera sig i en "utdragen konfrontation med Japan".

"Om trenden fortsätter kommer det sannolikt att bli konfrontationer och spänningar som under Kalla kriget mellan USA och Sovjetunionen. Därför är det angeläget att Kina tränar upp sina luftstyrkor och har full beredskap för potentiella konflikter", skriver kinesiska Global Times i en ledare.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare