"Minidrönare" ska leverera paket till kunder

Publicerad 2 december 2013 kl 18.56

Utrikes.Näthandelsföretaget Amazon har planer på att använda sig av små obemannade farkoster för att leverera paket till sina kunder. Företagets vd Jeff Bezos lanserade på söndagen sin nya idé i det amerikanska tv-programmet CBS 60 Minutes.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Bezos kommer det förmodligen dröja några år till innan förslaget kan bli verklighet. Bland annat kommer storföretaget behöva övertala de amerikanska luftfartsmyndigheterna om att gå med på planerna.

– Från en teknologisk synpunkt kommer vi att vara redo så fort de nödvändiga regleringarna är på plats, sa Jeff Bezos i tv-programmet.

Användandet av drönare – eller UAV:s som de officiellt kallas – legaliserades för kommersiellt bruk 2012. Den snabba expansionen av de obemannade farkosterna, som ofta används i övervakningssyften, har väckt frågor om de amerikanska medborgarnas framtida personliga integritet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ingen misstänkt i förvar efter skjutningen mot Charlie Kirk

Mördaren fortfarande på fri fot. Inga ytterligare detaljer om gärningsmannen eller motivet har offentliggjorts.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Video: Någon rör sig på taket – sekunden efter skottet

Är det här prickskytten?. Två män har tidigare gripits men släppts fria efter förhör.0 

Trumps påstådda Epstein-hälsning släppt

Egna versionen: "Ritade den inte".. Har varken ritat bilden eller skrivit under hälsningen, enligt Vita huset.0 

EU:s generaladvokat: Lexbase bryter mot GDPR

Tunga instansen: Svenska rättsdatabaser olagliga.. EU-domstolen är inte bunden av generaladvokatens yttrande men följer det ofta.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur