Recep Tayyip Erdogan.
Unaoc/CC-BY-NC-ND

Turkiet stänger Twitter

Publicerad 21 mars 2014 kl 12.22

Utrikes.Den turkiska regeringen har blockerat tillgången till mikrobloggen Twitter i hela landet, rapporterar SR.

Gilla artikeln på Facebook

President Recep Tayyip Erdogan utannonserade på torsdagskvällen att den populära tjänsten skulle stängas, och turkiska twittrare kunde senare bekräfta att så verkligen hade skett.

– Vi kommer att utradera Twitter. Jag bryr mig inte om vad det internationella samfundet säger, sade Erdogan under ett valmöte på torsdagen enligt SR.

Erdogan hotade i början av mars att även förbjuda andra sociala medier som Youtube och Facebook efter det kommande lokalvalet i slutet av månaden. Utspelet kom efter att påstådda inspelade telefonsamtal med presidenten spridits på nätet, vilket har lett till krav på hans avgång.

Enligt Erdogan har samtalen, som avslöjar korruption inom regeringen, fabricerats av hans politiska motståndare i syfte att misskreditera honom inför väljarna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Dick Erixon vill terrorklassa AFA i hela EU

"Våldsvänstern är vår tids ondska." Vill även gå till botten med hur George Soros finansierar verksamheten.0 

Ekonominyheter

Riksbankschefen: "Det är färdigsänkt"

Beskedet efter beslutet om sänkning.. Chans för ny räntehöjning redan nästa år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0