Fadimes bror sköts ihjäl av polis

Publicerad 8 april 2014 kl 16.04

Inrikes.Mesut Sahindal, 34, sköts på tisdagsmorgonen ihjäl av polis i Uppsala. Den grovt kriminelle kurden är känd som bror till Fadime, som hedersmördades av sina manliga släktingar år 2002.

Gilla artikeln på Facebook

34-åringen greps först på måndagskvällen efter att ha trotsat ett besöksförbud och åkt hem till sin före detta fru i Heby och misshandlat henne. Efter att ha släppts ur förhör vid 03-tiden åkte han vidare till Nyby i Uppsala där han hotade sin syster och sin mamma.

Vid 04.30-tiden på tisdagsmorgonen påträffade poliserna Mesut Sahindal utomhus beväpnad med två knivar. När han började gå mot polisen sköts först ett varningsskott. När Sahindal trots det vägrade lämna ifrån sig knivarna sköts han flera gånger i kroppen, bland annat i benet och i huvudet, varpå han avled.

– Det är väl uppenbart att de måste ha hamnat i någon form av nödvärnssituation och sen har det inneburit att mannen skjutits till döds, säger Christer Nordström från Uppsalapolisen till P4 Uppland.

Fadime Sahindal, Mesuts syster, sköts ihjäl av sin far Rahmi i januari 2002 eftersom hon hade skaffat en svensk pojkvän – en händelse som blev startskottet på en debatt om hedersvåld.

Mesut Sahindal är tidigare dömd för en rad brott, bland annat misshandel och narkotikabrott. År 2011 dömdes han för att ha skjutit sin före detta fru i axeln med en pistol.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0