Tårtkvinnan

Ett flertal vänsteraktivister som störde Jimmie Åkessons vårtal på Långholmen greps av polis tidigare idag.

Tårtkvinnan störde SD-möte

Publicerad 26 april 2014 kl 18.44

Inrikes. När Jimmie Åkesson talade på Långholmen idag stördes sammankomsten av motdemonstranter, som försökte överrösta SD-ledaren med oväsen. Ett tjugotal personer omhändertogs av polis och fördes bort. En av dem var Irene Matkowitzc, 61, känd för att ha kastat en tårta på Åkesson.

Dela artikeln

Det var strax innan Åkesson skulle hålla tal på Långholmen i Stockholm som mellan 40 och 50 motdemonstranter började skandera slagord, skrika och blåsa i vuvuzelor och visselpipor.

Polisen informerade motdemonstranterna om att de fick fortsätta sin demonstration, som inte hade något tillstånd, förutsatt att de slutade störa SD:s sammankomst.

De vägrade emellertid att lyda polisens uppmaning. Polisen ingrep mot motdemonstranterna och omhändertog ett tjugotal personer. Femton motdemonstranter misstänks för ohörsamhet mot ordningsmakten – ett brott som normalt bestraffas med böter.

En av personerna som fördes bort från platsen av polis var enligt Aftonbladet Irene Matkowitzc, som nyligen dömdes för ofredande efter att ha kastat en tårta i ansiktet på Jimmie Åkesson i höstas.

– Det är vänsterextremister som motdemonstrerar och det gör de nästan alltid. Jag tycker det är tråkigt. De kan väl ha möten någon annanstans, säger Jimmie Åkesson till Aftonbladet TV.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0