Bidenskandalen
Hunter Biden.

Joe Bidens son får toppjobb på ukrainsk gasjätte

Publicerad 14 maj 2014 kl 10.20

Utrikes. Hunter Biden, son till den amerikanske vicepresidenten Joe Biden, har utsetts till chef för juridiska ärenden på Burisma Holdings, som är Ukrainas största gasproducent.

Dela artikeln

Beslutet att anställa Hunter Biden, som tidigare varit involverat i olika globalistiska tankesmedjor, meddelades i samband med att ryska Gazprom hotat att stoppa vidare naturgasleveranser till Ukraina om inte förskottsbetalningar görs.

Pappa Joe har i egenskap av vicepresident i USA i hårda ordalag fördömt Rysslands agerande i samband med Ukrainakrisen och lovat att hjälpa Ukraina att minska beroendet av rysk energi, rapporterar The Moscow Times.

Enligt en presstalesperson för Vita huset återspeglar inte Hunter Bidens nya arbete ett stöd till företaget från den amerikanska regeringens sida.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Danderyd tvingar 90-åringar klippa gräset

Boende i seniorbostäder får hotfullt brev av kommunen. "Sköter vi inte det här kan vi bli ekonomiskt ersättningsskyldiga".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0