Hiphopgruppen Kartellen

Peace and Love sparkar ut Kartellen

Publicerad 12 juni 2014 kl 19.47

Inrikes. Vänsterfestivalen Peace and Love i Borlänge har avbokat den kriminella hiphopgruppen Kartellen efter påtryckningar från lokala medier.

Dela artikeln

Mediebolaget Dalarnas Tidningar meddelade idag att man beslutat sig för att avbryta samarbetet med Peace and Love i protest mot att den våldsbejakande hiphopgruppen bokats till festivalen, som äger rum i början av juli.

Arrangörerna, som tidigare uppgett sig vara "oerhört glada och stolta" över bokningen, gör nu en helomvändning och avbokar Kartellen.

–  Vi på Peace and Love har ett starkt ställningstagande mot våld och är partipolitiskt obundna. Våra grundvärderingar bygger på att vi tillsammans kan skapa en värld av jämlikhet, mångfald och förståelse. I ljuset av den debatt som varit inser vi att vi har gjort en felbedömning vad gäller bokningen av Kartellen, säger Peace and Love Foundations vice ordförande Susan Törne Henningsson i ett pressmeddelande.


Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0