Snart kan hela landet få vara med och betala boende och dagcenter åt Uppsalas tiggare.

Uppsala vill bli försökskommun för romer

Publicerad 23 juni 2014 kl 11.36

Inrikes. Kommunstyrelsen i Uppsala har beslutat att söka statliga medel till ett socialt försöksprojekt för utländska romer som tigger i staden.

Dela artikeln

Förra veckan beslutade kommunstyrelsen i Uppsala att kommunen ska höra av sig till regeringen med en propå om att få inleda ett ”socialt riktat försöksarbete” för romer.

Syftet med ”försöket” är att vältra över kommunens kostnader för att förse utländska romer med boende och annan service på staten.

– Jag anser det är fel att kommunala skattepengar ska betala för en fråga som har ett nationellt ansvar, säger kommunalrådet Mohamad Hassan (FP) till UNT.

Om regeringen nappar på förslaget kan skattebetalare i hela landet få vara med och betala för det boende med dagcenterverksamhet som Uppsala kommun har beslutat att inrätta för utländska romer som kommer till Sverige för att tigga.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Turistkaos i kontantlösa Sverige

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0