Vänsteraktivister slog ned kristdemokrat

Publicerad 24 juni 2014 kl 17.24

Inrikes. En kristdemokrat blev sent på midsommarafton misshandlad på en restaurang i Uddevalla – endast på grund av sin partitillhörighet.

Dela artikeln

Kristdemokraternas ordförande i Uddevalla, David Sahlsten, säger till Bohuslänningen att partimedlemmen hade ett "trevligt samtal" med fyra eller fem personer på restaurangen.

När han berättade att han var medlem i Kristdemokraterna blev situationen plötsligt hotfull. Vänsteraktivisterna anklagade honom för att hata homosexuella och överöste honom med knytnävsslag i ansiktet.

– Det är allvarligt att man blir anfallen för sina åsikters skull eller på grund av det politiska engagemanget. I förlängningen kan det bli en fråga om vem som vill eller vågar engagera sig politiskt, säger David Sahlsten till Bohuslänningen.

Misshandeln har bekräftats av restaurangägaren och anmälts till polisen.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska jägares vapen ska tvångsomhändertas och skickas till Ukraina

SD och regeringen är överens. Staten ska omhänderta privatägda AR-15-vapnen – för vidare transport till Zelenskyj och kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

SD lovade tiggeriförbud – utredaren har andra planer

Ny utrednings-antiklimax.. Regeringens utredare Krister Thelin vill inte se något nationellt förbud.0 

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt.. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Tidöpartierna har enats – AR-15 förbjuds vid jakt

Uppgifter tilll Ekot.. Tvångsinlösning för dem som äger vapnet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0