Släktfejd i Södertälje ledde till skottlossning

Publicerad 25 juni 2014 kl 10.05

Inrikes. Två män greps igår misstänkta för mordförsök efter att ha skjutit med pistol i en lägenhet i Södertälje. Brottet uppges vara relaterat till en släktfejd.

Dela artikeln

Det var på eftermiddagen igår som polisen ryckte ut till en lägenhet i stadsdelen Saltskog i Södertälje, efter att ha fått larm om en ”pågående hotsituation”.

När polisen kom till platsen visade det sig att det hade avfyrats skott med en pistol i lägenheten. Polisen grep två män, en i 60-årsåldern och en i 20-årsåldern, som båda misstänks för mordförsök.

– Vi var snabbt på plats och gripandet gick lugnt till, säger Linda Tegelberg, yttre befäl vid Södertäljepolisen, till Länstidningen Södertälje.

Skottlossningen kan enligt polisen vara relaterad till en släktfejd. En stor del av Södertäljes befolkning består av syrianer – en folkgrupp som är känd för sin tradition av långdragna fejder mellan olika klaner.

I slutet av april mördades två personer i Norrköping när syrianska klaner drabbade samman i en våldsam uppgörelse. Polisen fick då kritik av Folkpartiet för att ha bidragit till händelsen genom sin bristande ”kulturella kompetens”.


Väcker avsky på sociala medier. Gärningsmannen försvaras i efterhand – av barnets mamma. 0 Plus

Nyheter från förstasidan

Så ska Trump "ta tillbaka" Washington från de kriminella

Sätter in 800 nationalgardister under "befrielsedagen". Huvudstaden har "tagits över av våldsamma gäng och blodtörstiga brottslingar".0 

Ekonominyheter

Norska oljefonden säljer israeliska tillgångar

Pensionsjättens beslut.. Hade över 20 miljarder investerade i israeliska företag.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0