Anna Ekström (t.h.) tar över Hadzialics ministerroll.

Ny minister medlem i sluten globalistklubb

Publicerad 13 september 2016 kl 17.03

Inrikes. Anna Ekström efterträder Aida Hadzialic som gymnasieminister, meddelar regeringen idag. Ekström är sedan tidigare medlem i den ljusskygga maktklubben Trilaterala kommissionen, som anklagas för att styra världspolitiken bakom kulisserna.

Dela artikeln

Aida Hadzialic (S) tvingades nyligen avgå som gymnasie- och kunskapslyftsminister efter att ha åkt dit för rattfylla. Idag kom beskedet att hon ersätts av Anna Ekström (S), som därmed lämnar sin tjänst som generaldirektör för Skolverket.

I samband med utnämningen har det uppmärksammats att Ekström är medlem i Trilaterala kommissionen. Den är en hemlighetsfull globalistklubb som, tillsammans med liknande organisationer som Bilderberggruppen och Council on Foreign Relations, anklagas för att i det tysta styra över mycket av den internationella politiken.

Den danske historikern Dino Knudsen vid Köpenhamns Universitet presenterade för ett par år sedan forskning som visade att det ljusskygga sällskapet i över 40 år har haft ett mycket stort inflytande på världspolitiken.

– Min forskning visar att kommissionen på sina möten sätter dagordningar som regeringarna sedan genomför. Kommissionen möts utanför offentlighetens ljus eftersom den inte vill låta sig styras av den offentliga opinionen, sade Dino Knudsen till P1 Morgen år 2013.

Trilaterala kommissionen grundades 1973 av den amerikanske finansmannen David Rockefeller för att stärka USA:s samarbete med Västeuropa och Japan. Flera svenskar är medlemmar, bland annat oligarken Marcus Wallenberg och politikerna Urban Ahlin (S) och Carl Bildt (M).

Kommissionens syfte är enligt Dino Knudsen att möjliggöra för medlemmar av den internationella eliten att träffas i slutna rum och utan insyn fatta breda beslut som rör internationella relationer och världsekonomin. Hans forskning visar bland annat att sällskapet på 1970-talet lyckades få ett avgörande inflytande i Världsbanken och Internationella valutafonden.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0