IT-läckan
Transportstyrelsens före detta generaldirektör Maria Ågren.

Nytt avslöjande: Regeringen hade full insyn i IT-läckan

Publicerad 28 augusti 2017 kl 19.31

Inrikes. Säkerhetsläckan inom Transportstyrelsen var ingen hemlighet för regeringen. Tvärtom hade regeringskansliet full insyn i skandalen, säger den sparkade generaldirektören Maria Ågren, rapporterar Expressen.

Dela artikeln

Det var på ett möte med Statens ansvarsnämnd angående hennes tjänst i förra veckan som den före detta generaldirektören Maria Ågren berättade sin version om IT-skandalen och bekräftade att regeringskansliet mycket väl kände till Transportstyrelsens lagbrott.

Expressen har begärt ut protokollen från mötet och där säger Ågren att såväl Transportstyrelsen som regeringskansliet hade fullständig insyn i alla de beslut som hon tog.

Men inte nog med det. Ågren ska också ha sökt vägledning i frågan från regeringskansliet och i februari 2016 ska hon ha "ingående informerat" två högt satta tjänstemän under ett möte.

Likaså i januari i år gav hon detaljerad information, inklusive dokumenten om lagbrotten, till två statssekreterare.

"Maria Ågren uppger först att hon är medveten om att hon har gjort sig skyldig till en vårdslös handling som är allvarlig. Hon har dock hela tiden varit transparent med sitt handlande och lämnat löpande information till Transportstyrelsens styrelse och till Näringsdepartementet", står det bland annat skrivet i protokollet.

Det handlar alltså om detaljerad och fullständig information som ska ha gått vidare till regeringen.

När Maria Ågren sparkades från Transportstyrelsen i januari i år fick hon jobb på regeringskansliet med en lön på 115 200 kronor i månaden. Men regeringen ska ha försökt få henne sparkad även därifrån, varför det aktuella mötet på Statens ansvarsnämnd ägde rum. Det är alltså mötesprotokollet från förhandlingarna om hennes tjänst som Expressen begärt ut. Ågren bestrider att det finns grund för avskedande eftersom regeringen hela tiden visste vad hon gjorde. "Upprepade gånger" informerade hon regeringen, förklarar hon.

Avgörandet i Statens ansvarsnämnd kommer den 25 september.

Tidigare på måndagen krävde SD-ledaren Jimmie Åkesson att Stefan Löfven avgår som statsminister. Löfven har ännu inte uttalat sig om det senaste i den allvarliga säkerhetsskandalen i Transportstyrelsen.


Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Slemmige Obama äter upp svenska daggmaskar

Invasiva arten förstör ekosystemet.. Objudna gästen från Latinamerika kan bli ett stort problem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0