Ombyggnation av rättscentrum i Malmö.

Misstänkt ekobrott inom polisen i Malmö utreds av åklagare

Publicerad 10 mars 2016 kl 13.37
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Ekonomiska oegentligheter inom polisen i Malmö utreds just nu av åklagare och avdelningen för särskilda utredningar.

Dela artikeln

Oegentligheterna gäller ombygg­nationen av rättscentrum i Malmö där revisionsbyrån PWC upptäckt "oklarheter" när det gäller budget- och attestrutiner. Tillsvidare har polismyndigheten stoppat alla nya investeringar i byggprojektet.

De ekonomiska oklarheterna började nystas upp i samband med att polismyndigheterna i Sverige förra året slogs ihop till en enda nationell myndighet. Bland annat framkom att budgeten för ombyggnationen av rättscentrum överskridits med 300 miljoner kronor.

– Vi ville ha en extern granskning, i och med att det var så mycket pengar så ville vi ha en erfaren revisionsfirma som gör den här granskningen åt oss. Nu har vi fått deras rapport och i den rapporten lyfter de fram ett antal brister, säger polisens ekonomichef Jan Andersson till Fria Tider.

– Vi vill ha prövat av åklagare att det vi gör inom polisen är "by the book". När vi konstaterat den stora differensen i budgeten, plus de brister som den här rapporten lyfter fram, så ville vi att åklagare skulle pröva om här finns anledning att misstänka någon form av brott.

För sex år sedan dömdes Röda korsets dåvarande kommunikations­direktör Johan af Donner till fem års fängelse för grovt bedrägeri och förskingring. Den grova ekonomiska brottsligheten möjliggjordes av oklara attesteringsrutiner så han kunde godkänna fakturabetalningar till olika bulvanbolag som hans fru och två kumpaner stod bakom. Totalt lyckades af Donner komma över åtta miljoner kronor.

Men att det skulle röra sig om liknande brottslighet som polismyndigheten nu drabbats av tror inte Andersson.

– Inte som jag ser det just nu, men jag vet inte vad åklagaren kommer fram till. Det finns ingenting i rapporten från revisionsfirman som pekar på det, säger han.


Nyheter från förstasidan

S tror inte på valvinst 2026: "Vi förlorar"

Kaoset med MP ett av skälen. Trots ett övertag i opinionen växer oron inom Socialdemokraterna inför valet 2026.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0