Överåriga barn sätter skräck i förskola

Publicerad 12 oktober 2013 kl 21.23

Inrikes.I Gnosjö satte kommunen invandrarbarn i förskola – trots att de var flera år äldre än de övriga eleverna. Undervisningen spårade snabbt ur när invandrarbarnen ställde till bråk och misshandlade de yngre barnen.

Gilla artikeln på Facebook

Det tog en månad innan situationen blev ohållbar i förskoleverksamheten i Gnosjö som fick ta emot ett femtiotal invandrarbarn som var gamla nog att gå i grundskola. Invandrarbarnen bråkade och var ”hårdhänta” mot de yngre barnen på förskolan, som uppges ha känt sig otrygga.

– Vi kände oss oroliga för att det skulle hända riktigt allvarliga saker, säger förskolläraren Anna-Karin Ramnemo till P4 Jönköping. Hon menar att förskollärarna inte fått det stöd de behövt för att kunna hantera situationen.

Kommunen har redan tidigare utlovat extra stöd och resurser för att invandrarbarnen ska kunna tas om hand på ett bra sätt. Nu konstaterar kommunen i efterhand att man ändå var dåligt förberedd på att ta emot invandrarna, men utlovar på nytt att tillföra ytterligare resurser om det behövs.

– Är det något ytterligare som krävs så kommer vi sätta in det, säger Gunnar Crona, chef för skolförvaltningen i Gnosjö kommun, till P4 Jönköping.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Här åtalas Expressen för att ha haft sex med poliskälla

Profilerade journalisten Maja Olofsson inför rätta. Vägrar svara på tilltal när journalisten Christian Peterson dyker upp och ställer frågor.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0