Mordet på Lisa Holm

Polisen kan ha misstänkt gärningsman

Publicerad 11 juni 2015 kl 14.50

Inrikes. Ingen är gripen, men polisen kan ändå ha uppgifter om personer som kan misstänkas ligga bakom 17-åriga Lisa Holms försvinnande.
– Vi är i stort sett överhopade med tips, säger en talesman för myndigheten.

Dela artikeln

© Polisen

Lisa Holm.

Nya fynd gjordes idag på Kinnekulle som polisen tror har med 17-åriga Lisa Holms försvinnande att göra.

– Det sägs ifrån platsen att man gjort nya fynd, men vi har inte fått vidimerat detta, vi har svårt att upprätthålla kontakten där för det är ett väldigt tryck, säger polisens presstalesman Stefan Gustavsson till Fria Tider.

– Det är sakfynd är det, fortsätter han.

Polisen har under dagen idag gått ut med det kryptiska beskedet om att "Ingen gärningsman har frihetsberövats" och flera medier har spekulerat i att polisen riktar misstankarna mot en specifik gärningsman. De uppgifterna är däremot ingenting som Gustavsson kan eller vill kommentera.

– Det ska tolkas som det sägs, vi har ingen gripen, säger han.

Det innebär att ni heller inte har någon misstänkt för det här?
– Ingen är skäligen misstänkt för brott, nej.

Men finns det någon ledtråd ni följer eller någon identifierad person som skulle kunna sättas i samband med det här?
– Vi är i stort sett överhopade med tips om olika saker, men det innebär inte att de är uppförda som misstänkta för brott.

Men finns det någon speciell tråd ni följer i det ärendet?
– Det finns väldigt många trådar, det finns ett helt nystan.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Svenska förstföderskor nu över 30 år i snitt

Bara 99.000 barn föddes förra året.. Lägsta siffran på 20 år – trots all invandring sedan dess.0 

Nu är färre än var fjärde ung svensk man vänster

Politiska klyftan mellan könen vidgas ytterligare.. De unga männen – men nästan inga unga kvinnor – har blivit konservativa.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0