Polisen satte dit 6.000 – för fortkörning

Publicerad 28 september 2019 kl 17.37

Inrikes. Över 6.000 svenskar bötfälldes för hastighetsbrott i polisens nationella trafikvecka, uppger polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Det var mellan den 16-22 september som polisen höll en nationell trafikvecka på vägarna i Sverige. Nu har resultaten för veckan kommit in.

Sammanlagt bötfälldes 6.131 trafikanter, vilket är en ökning med drygt 40 procent jämfört med samma trafikvecka 2018.

– Vi vet att polisens arbete med hastighet har stor betydelse för antalet döda och allvarligt skadade i trafiken och polisen har en tydlig ambitionshöjning när det gäller trafiksäkerhetsarbetet. Om vi kan få människor att till exempel sänka medelhastigheten med bara 1 km i timmen så räddas 15 liv per år, säger Maria Lönegård, ansvarig för polisens trafiksäkerhetsarbete på strategisk nivå.

Under trafikveckan lyckades polisen även få tag på nio efterlysta personer, 14 personer med vapen och 131 fall av narkotika.

– För polisen är det viktigt att ingripa mot trafikbrott eftersom det innebär också en stor möjlighet att uppdaga annan kriminalitet. I polisregion Nord så kontrollerades bland annat en man under trafikveckan och det visade sig att det handlade om en grov olovlig körning där det dessutom gjordes en husrannsakan där stöldgods för flera hundratusen anträffades, säger Lönegård.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0