Ensamkommande flyktingbarn
Åsa Lindhagen (MP) – en av dem som vill stoppa utvisningarna.

Politiker i Stockholm enas: Kräver att utvisningarna till Afghanistan stoppas

Publicerad 10 augusti 2017 kl 09.04

Inrikes. En rad Stockholmspolitiker från flera olika partier går nu ihop och kräver att utvisningarna till Afghanistan stoppas, rapporterar P4 Stockholm.

Dela artikeln

Den så kallade sittstrejken med "ensamkommande" på Mynttorget i Stockholm verkar ha gett effekt.

Nu kräver åtta borgarråd och gruppledare från Miljöpartiet, Vänsterpartiet, Liberalerna, Centerpartiet och Feministiskt initiativ i Stockholm att utvisningarna till Afghanistan stoppas.

Precis det som sittstrejkarna kräver.

Enligt P4 har politikerna skrivit ett gemensamt brev till regeringen och Migrationsverket där de menar att säkerhetsläget i Afghanistan är för farligt för att någon ska skickas tillbaka.

Politiker från Miljöpartiet i Stockholm finns med bland de som begär att de afghanska männen ska få stanna i Sverige – trots att regeringens officiella linje är att avvisa dem som fått avslag.

– Jag som kommunpolitiker ser att de här ungdomarna har en otroligt svår situation. Vi ser hur den psykiska ohälsan ökar bland ungdomarna och vi vet att de riskerar att dö om vi skickar tillbaka dem till Afghanistan, så som situationen ser ut där, säger Åsa Lindhagen (MP), Socialborgarråd i Stockholms stad, till SVT.

På Miljöpartiets partikongress tidigare i år tog partiet ställning för att de drygt 35.000 "ensamkommande" som kom till Sverige 2015 ska få möjlighet att stanna här.

Inga kristdemokrater, socialdemokrater, moderater eller sverigedemokrater har skrivit på kravet att utvisningarna ska stoppas.


Nyheter från förstasidan

Tidöförslaget: Inkomstkrav för medborgarskap

Vill komplettera utredningen. Bruttolön på över 20.000 kronor ska krävas för svenskt pass.0 

Ekonominyheter

Beskedet: Styrräntan lämnas oförändrad

Vändningen.. "Den globala utvecklingen sedan mötet i januari har varit dramatisk."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Organisatören och hans gaykumpan hittade offren via HBTQ-app. Förslaget när pojken kom på besök: Hångla och titta på porr.0 Plus

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0