Övervakningsbild från den bensinstation där de två männen tjuvtankade före dödsjakten.

Rättegång mot polis som öppnade bro

Publicerad 18 mars 2014 kl 14.47

Inrikes.Idag inleds rättegången mot det polisbefäl som för ett år sedan beordrade att Hjulstabron utanför Enköping skulle öppnas för att stoppa en bil – ett beslut som ledde till att två unga män körde ned i vattnet och dog.

Gilla artikeln på Facebook

De två unga männen hade tjuvtankat på en bensinmack för knappt 300 kronor, varpå en dramatisk biljakt följde. Vakthavande polisbefäl hos Uppsalapolisen tog beslutet att fälla upp bron i syfte att stoppa bilen – men männen körde istället rakt genom bommarna, ned i vattnet och dog.

Enligt åtalet begick polisbefälet tjänstefel genom oaktsamhet. Åklagaren menar att de risker som beslutet att öppna bron medföljde inte stod i proportion till brottsmisstankarna.

Advokat Johan Eriksson hävdar dock att polisbefälet inte kunde föreställa sig att beslutet skulle leda till en dödsolycka.

– Han kunde aldrig för sitt liv föreställa sig att någon skulle köra rakt igenom avspärrningarna och ner i vattnet, sade Johan Eriksson under rättegången enligt P4 Sörmland.

Annika Eriksson, som är mamma till en av de döda, 19-årige Dennis Olsson, skriver på SVT Debatt att hon hoppas att "de ansvariga får ta konsekvenserna för sitt handlade".

"Jag har förlorat mitt barn, mitt jobb, min sömn i utbyte mot ångestattacker som en ny följeslagare i mitt liv", skriver hon.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jan Björklund blir riksmarskalk

Tidigare L-ledaren utses till hovets högste tjänsteman.. "Jag är mycket hedrad över förtroendet från Kungen."0 

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0