Säpochefen Anders Thornberg i mitten.

Säpochefen Anders Thornberg blir ny rikspolischef

Publicerad 1 februari 2018 kl 12.42

Inrikes. Anders Thornberg, idag chef för Säpo, blir ny rikspolischef. Det meddelade justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) på torsdagen.

Dela artikeln

Det blir Säpochefen Anders Thornberg som tar över som rikspolischef efter Dan Eliasson.

Thornberg har varit chef på Säkerhetspolisen sedan 2012.

Han gick ut polishögskolan 1981 och började arbeta på Säpo så tidigt som 1986, där han sedan varit operativ chef, informationschef och spanare.

– Det är första gången vi får en rikspolischef som är polis i botten, sade Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) under en pressträff.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0