Pressbild

Somalisk jihadist hotade göteborgska

Publicerad 14 oktober 2012 kl 09.10

Inrikes.En medlem i föreningen Afrikas Horn uppges ha dödshotat Gun Holmertz efter att hon skrev en debattartikel kritisk till extrem islamism i nämnda föreningen. Han ska bland annat ha sagt "Allah har sagt till mig, och jag är en Jihadkrigare, att jag ska döda dig" till Holmertz, rapporterar Göteborgs-Posten.

Gilla artikeln på Facebook

Det var den 18 juni i år som Gun Holmertz, verksamhetschef på den lokala katolska frivilligorganisationen Caritas, varnade för att "Islamismen får allt större fäste i Hjällbo", en förort till Göteborg. Hon skrev bland annat att "den somaliska barn- och kulturföreningen Afrikas Horn" allt mer "övergått till islamism" och hon uttryckte sin oro för att invandrade somalier hamnar "i famnen på islamistiskt aktiva landsmän".

Föreningen Afrikas Horn delar fastighet med organisationen Caritas. Några dagar efter publiceringen av artikeln uppger Holmertz att en 27-årig medlem i Afrikas Horn hotade henne i organisationernas gemensamma kök.

Enligt Holmertz ska han ha sagt "Allah har sagt till mig, och jag är en Jihadkrigare, att jag ska döda dig, och det vet inte du när det kommer att ske, men det kommer att ske".

27-åringen säger till Göteborgs-Posten att inget hot har framförts. Istället menar mannen att Holmerz skulle ha sagt att hon skulle gå hem för att be till sin gud att han skulle straffa 27-åringen.

Händelsen är polisanmäld och en förundersökning pågår. 27-åringen friades nyligen i ett uppmärksammat mål som hade överklagats till hovrätten.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kristerssons helomvändning: Ska "göra allt" för att utvisa kriminella invandrare

Ändrar sig efter Meya. Ska nu stötta danskt initiativ – som Tidögänget tidigare nobbat – som skulle ha fått Mohamed utvisad.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0 

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0