Soran Ismail.

Soran Ismail vill förbjuda skolidrott – "Den är sinnessjuk"

Publicerad 12 oktober 2017 kl 15.25

Inrikes. Den kurdiske komikern Soran Ismail vill förbjuda skolidrotten i Sverige. Enligt Ismail skapar idrotten psykisk ohälsa och mobbing, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

Skolidrott ses ofta som något mycket positivt. Något det borde finnas mycket mer av.

Regeringen vill faktiskt utöka antalet idrottstimmar i skolan.

Men komiken Soran Ismail är av den rakt motsatta åsikten.

– Jag tycker det är sjukt att vi har idrott i skolan. Det borde vara förbjudet med idrott som ämne i skolan, klargör han i podcasten "Till slut kommer någon att skratta".

Han menar att skolidrotten är "sinnessjukt" utformad och egentligen bara bidrar till mobbning och mental ohälsa, särskilt på grund av duschningen efteråt.

– Jag tycker det är helt sinnessjukt att tvinga barn att vara nakna med varandra, säger han.

Enligt Ismail blir skolidrotten också en klassfråga när alla inte har råd att köpa gymnastikkläder. Han menar rentav att den har en kontraproduktiv effekt och hämmar många elever då de blir retade och hånade.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur