Speditionsfirma riskerar skattesmäll för folköl

Publicerad 7 mars 2015 kl 08.22

Inrikes. Skatteverket granskade alkoholhalten i ölburkar som hållits på lager av företaget CCM Spedition och fann att alkoholhalten översteg gränsen för alkoholskatt. Nu riskerar företaget en massiv skattesmäll.

Dela artikeln

Det var i juni 2013 som Skatteverket analyserade innehållet i fyra ölburkar och fann att alkoholhalten låg på strax över 2,9 procent, som är gränsen för att betala alkoholskatt.

Nu krävs Arlövs-företaget CCM Spedition på 1,3 miljoner i alkoholskatt.

Företaget har tagit in burkarna från en kund i Belgien och är anlitade för att transportera dem vidare till tredje part. 

CCM har överklagat beslutet och har tills vidare fått uppskov med betalningen. Om företaget tvingas betala hela skattebeloppet finns risken att det går i konkurs, skriver Sydsvenskan.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Ekonominyheter

Så påverkas ekonomin av Israels anfall mot Iran. Även priset på guld och andra "trygga" tillgångar ökar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0