IT-läckan
Stefan Löfven (S).

Stefan Löfven "hotar" med extraval

Publicerad 25 juli 2017 kl 19.22

Inrikes. Om oppositionen kräver att tre ministrar avgår efter IT-skandalen kommer statsminister Stefan Löfven (S) "hota" med att utlösa nyval. Det säger källor till tidningen Expressen.

Dela artikeln

I eftermiddags möttes partiledarna för Sveriges riksdagspartier i Rosenbad för att diskutera IT-läckan inom Transportstyrelsen.

Under måndagen ställde Sverigedemokraterna ett ultimatum till statsminister Stefan Löfven: sparka berörda ministrar i skandalen eller så avsätter vi dig.

Det handlar om infrastrukturminister Anna Johansson (S), inrikesminister Anders Ygeman (S) och försvarsminister Peter Hultqvist (S).

Enligt källor till Expressen kan Stefan Löfven komma att sparka en enstaka minister för att blidka kritikerna.

– Frågan är bara vem av de tre statsråden som slutligen avskedas, säger en källa till tidningen.

Men där går gränsen.

Om oppositionspartierna kräver att alla tre ministrar får sparken kommer Stefan Löfven hota med extraval, hävdar Expressen. Han kommer aldrig acceptera misstroendeförklaringar mot flera ministrar.

Frågan är dock om inte Stefan Löfvens eget parti skulle förlora mest på ett extraval. Det är ju trots allt Socialdemokraterna som bär det stora ansvaret för den allvarliga säkerhetsläckan på Transportstyrelsen, som öppnat upp Sveriges mest hemliga uppgifter för främmande makt.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ikea lämnar det svenska – i smyg

"My Swedish is still very problematic". Symbolik och ritualer ersätter blågula jättens svenska arv.0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Gängkriminella bakom vartannat assistansbolag

Halva sektorn är penningtvätt.. Av finansieringen står skattebetalarna för 100%.0 

S-kommun spelar in trädens inre ljud för 460.000 kronor

Malmö storsatsar med generöst anslag.. "Vi vill informera Malmöborna om hur viktigt det är att vi satsar på träd".0 

FN kräver att Tidö-avtalet ses över: "Rasism"

"Motbjudande och olagligt".. Nu kräver FN:s rasdiskrimineringskommitté att hela regeringssamarbetet "ses över" i Sverige.0 

Fixade in Sverige i Nato: Nu får Billström toppjobb för vapenindustrin

Tobias Billströms klassiska politikerdrag.. Har aldrig tidigare haft ett riktigt jobb – men nu ska de grova pengarna håvas in.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0