Chilifrukter.

Polisen genomförde razzia – mot grönsaksodling

Publicerad 6 mars 2015 kl 14.52

Inrikes. Stockholmspolisen genomförde nyligen en razzia mot en grönsaksodling i Bromma efter att ha fattat misstankar om att chilifrukter var knark.

Dela artikeln

© Polisen

Tommy Stjärnelans.

– Man såg att det fanns lite odlingslampor, det lyser ganska kraftigt, man hörde även att det fanns fläktar och sådant och man har ju det när man odlar marijuana till exempel och det var ju det man misstänkte, berättar Tommy Stjärnelans på Stockholmspolisen för Fria Tider.

Men när man fick tag på mannen som ägde bostaden där den misstänkta odlingen fanns visade det sig att den befarade knarkodlingen i själva verket var en grönsaksodling. Framförallt odlade mannen chili, men även andra nyttiga frukter och grönsaker som tomater.

– Jag odlar själv chili så jag vet ju själv hur det är, jag har lampor som står på i mitt förråd och jag vet ju vad grannarna säger oftast, berättar Stjärnelans och skrattar.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Ekonominyheter

Så påverkas ekonomin av Israels anfall mot Iran. Även priset på guld och andra "trygga" tillgångar ökar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0