#vitabolag

SVT: För många vita i bolagsstyrelserna

Publicerad 25 februari 2015 kl 16.42

Inrikes. Det är alldeles för lite "mångfald" i de svenska toppbolagens styrelser, varnar statliga Sveriges Television i en granskning.

Dela artikeln

De tio största börsnoterade svenska bolagen har sammanlagt 90 personer i sina styrelser. Av dem har elva utomeuropeiskt ursprung – varav nio är amerikaner och två australiensare.

Den enda som avviker från den "vita västerländska normen" är enligt Sveriges Television amerikansk-kubanska Barbara Milian Thoralfsson, som sitter i SCA:s styrelse.

SVT:s vänsterjournalist Katia Elliott utmålar bristen på icke-européer i de svenska styrelserna som ett stort samhällsproblem. Hon intervjuar bland annat Carina Lundberg Markow, ägaransvarig på Folksam, som varnar för att storföretagen kan bli lidande om de inte åtgärdar problemet med bristen på styrelseledamöter från tredje världen.

– Jag vet att man tycker att man rekryterar utifrån kompetens, men samtidigt när man ser det här havet av svenska medelålders män så inser man att man har misslyckats i att fånga upp de kompetenser som finns inom andra grupper, säger Carina Lundberg Markow till SVT.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0