Tragiskt dödsfall i Norrköping

Publicerad 23 januari 2015 kl 12.18

Inrikes. En 40-årig kvinna hittades igår eftermiddag död på en grind i ett stängsel i närheten av järnvägsstationen i Norrköping.

Dela artikeln

Enligt polisen hittades den döda kvinnan vid tretiden på torsdagseftermiddagen av en förbipasserande. Polisen tror att den döda kvinnan någon gång under natten till torsdagen försökt klättra över grinden, fastnat och därefter blivit hängendes utan att kunna ta sig loss.

När kroppen hittades var den delvis täckt av snö och polisen tror att kvinnan avled någon gång under natten eller tidigt på torsdagsmorgonen. Ett vittne uppger att kroppen hängde på grinden redan vid niotiden på morgonen, men vittnet förstod då inte att det var en död människa.

Anhöriga till kvinnan informerades om dödsfallet under torsdagskvällen.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tänder han eld på moskén: "Jag blev hjärntvättad"

Märkliga förklaringen. Rasistiska motiv bakom 20-årige norrmannens dåd i Uddevalla, enligt åtalet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0